Pięć porad w produkcji domowego wina
31 sierpnia 2024
14 sierpnia 2024
Domowy wyrób alkoholu w naszym kraju cały czas zyskuje na popularności. Wynika to z fakt, że z jednej strony możemy stworzyć alkohol wysokiej jakości, z drugiej zaś – sama cena jego wyrobienia nie jest wysoka. Dodatkowo, dzięki temu wśród znajomych możemy pochwalić się tym, że alkohol, którym właśnie ich poczęstowaliście, jest waszego wykonania – dla wielu to prawdziwy powód do dumy.
Dzisiaj skupimy się na produkcji alkoholu, na który decyduje się chyba najwięcej osób – chodzi oczywiście o bimber. Z jednej strony jest to alkohol naprawdę wysokoprocentowy, z drugiej zaś – jego produkcja nie jest trudna i spokojnie mogą zająć się nią nawet osoby początkujące. Na naszej stronie znajduje się już przepis na tzw. cukrówę, dzisiaj więc skupmy się stricte na destylacji bimbru oraz na samym destylatorze. Doradzimy też, na jaki destylator się zdecydować oraz oczywiście odpowiemy, gdzie warto go szukać.
Same destylatory różnią się od siebie, przedstawimy jednak, jak działają najpowszechniejsze z nich.
Podstawą każdego destylatora jest kocioł. To właśnie w nim podgrzewany jest bimber. Mają one wbudowane grzałki oraz pojemność, zazwyczaj, między 30 a 50 litrów. Samo podgrzanie bimbru do temperatury wrzenia trwa około 40 minut, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto zdecydować się na kocioł, który jest ocieplany – przełoży się to w przyszłości na niższe koszty energii.
To właśnie do niej paruje zacier, który podgrzewany jest w kotle. Całość opiera się na tym, że alkohol jest znacznie lżejszy w formie lotnej niż powietrze, dodatkowo temperatura jego wrzenia jest niższa. Sama kolumna wypełniona jest specjalnym materiałem – wypełnieniem kwasoodpornym. To na nim właśnie zatrzymują się opary wody oraz inne lotne dodatki, które parują wraz z bimbrem.
To kolejny kluczowy element destylatora. To właśnie tutaj dochodzi do skroplenia alkoholu, sam bimber natomiast transportowany jest do komory skraplania. Właśnie z niej jest on przez nas zlewany.
Nie są one elementem każdego destylatora, jednak naszym zdaniem, jeżeli budżet bardzo nas nie ogranicza, szczerze polecamy zdecydować się na model właśnie z nimi. Pozwalają one m.in. dokładnie sterować cieczą, odbierać wybraną przez nas ilość destylatu – to rozwiązanie zalecane często dla osób początkujących.
Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Systemy sterowania dotyczą również dokładnego sterowania temperaturą w zbiorniku, kolumnie oraz w głowicy.
Przedstawione przez nas przed chwilą elementy destylatory tyczą się bardziej zaawansowanego sprzętu. Warto jednak podkreślić, że będzie to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących bimbrowników. Nie możemy ukrywać jednak, że jest to rozwiązanie, które zaliczamy do jednych z droższych. Jeżeli jednak ogranicza nas budżet – polecamy poszukać np. destylatorów-szybkowarów, których ceny są niższe i oscylują w granicach 200-300 zł.
Każdego, kto poszukuje destylatora, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia sklepu Alembik. Czekają tam na Was doskonałe ceny, duży wybór oraz w razie problemów – pomoc prawdziwych profesjonalistów! Zapraszamy zarówno do sklepu stacjonarnego w Krakowie, jak i również do sklepu internetowego pod adresem www.alembik.eu!
24 kwietnia 2024
1 maja 2024
15 maja 2024