Pięć porad w produkcji domowego wina
31 sierpnia 2024
29 maja 2024
Kolekcjonowanie butelek wina to pasja, która wymaga znalezienia sporej ilości miejsca i odpowiedniego sposobu przechowywania swoich zasobów. Niektóre wina to ogromna inwestycja, więc nie chcielibyśmy chyba, aby utraciły swoją wartość na skutek niewłaściwego przechowywania. Zatem jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, kupując stojak lub regał do przechowywania wina?
Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego regału czy stojaka na wino powinno być podjęcie decyzji, gdzie go umieścić. Największym błędem popełnianym przez wielu początkujących „kolekcjonerów” wina jest umieszczenie stojaka na wino w kuchni czy salonie, gdzie światło słoneczne i zmieniające się temperatury mogą negatywnie wpłynąć na trunek. Najlepszym wyborem jest najchłodniejsza część domu, najlepiej piwnica. Jednak należy pamiętać, że nawet w piwnicy, temperatura może wzrosnąć powyżej optymalnego poziomu do przechowywania wina, a wilgotność może być bardzo różna.
Jednym z najtrudniejszych aspektów wyboru stojaka na wino jest ustalenie, ile wina chcemy przechowywać. Odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od ilości wypijanego wina, ale również od rodzaju win, które preferujemy. Pewne rodzaje butelek do wina nie pasują do standardowych otworów wielu stojaków na wino. Butelki Magnum są oczywiście dużo większe niż standardowe butelki Bordeaux, a większość butelek szampana również wymaga większych otworów. Burgundia, niektóre pinot noir i chardonnay również potrzebują otworów na wino, które są nieco większe, niż standardowe.
Większość stojaków na wino jest zrobionych z drewna, ale nie brakuje również modeli wyprodukowanych z metalu. Jedno i drugie rozwiązanie ma, oczywiście, swoje zalety i wady. Metalowe drążki z zagnieżdżonymi uchwytami na butelki są niezwykle wytrzymałe i pozwalają utrzymywać butelki na boku przez cały czas. Nie ma możliwości, by butelka przesuwała się ze względu na wygięte drążki, które utrzymują szyjki butelek na swoim miejscu. Istotne jest także przyjrzenie się konstrukcji stojaka na wino, który kupujemy. Powinniśmy upewnić się, że regały są umieszczone na płaskim podłożu, a jeśli są bardzo wysokie, warto przykręcić je do ściany, aby były bardziej stabilne. Istnieje kilka kluczowych obszarów konstrukcyjnych, które powinniśmy sprawdzić przed dokonaniem zakupu.
Drewniany stojak na wino będzie mocniejszy i bardziej stabilny, jeśli uchwyty na butelki i poziome stabilizatory zostaną wkręcone w pionowe pręty. Wiele zależy również od grubości drewna wykorzystanego do budowy stojaka czy regału. Jeśli planujemy używanie stojaka, przez co najmniej kilka lat, zaleca się wybór modelu z grubszego drewna. Nie ryzykujmy kupowania gorszej jakości drewnianych stojaków na wino, nawet jeśli są one znacznie tańsze. Na pewno nie będą zbyt trwałe. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, zainwestujmy w modułowe, drewniane półki i regały, które są łatwe w montażu za pomocą kołków. Stojaki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Mogą być montowane na ścianie lub wolnostojące. Możemy znaleźć stojaki na wino wykonane z wielu rodzajów drewna, od sosny po mahoń. Wysokiej jakości stojaki na wino są zazwyczaj wykonane z twardego drewna, takiego jak właśnie mahoń, które jest długowieczne i są wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciężkie butelki wina. Dolne regały na wino mogą być wykonane z drewna sosnowego lub innego miękkiego drewna.
Rozpoczynając przygodę z kolekcjonowaniem wina, bardzo często nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wciągająca jest to pasja. Nasza kolekcja będzie zapewne powiększać się z każdym miesiącem. Warto jednak pamiętać, że będziemy mogli cieszyć się naszym zbiorem tylko wtedy, gdy wino będzie właściwie przechowywane. Stojaki na wino najlepiej umieścić w miejscu o kontrolowanej temperaturze i wilgotności, z dala od światła słonecznego.
Chcesz kupić stojak na wino? Sprawdź ofertę sklepu Alembik!
24 kwietnia 2024
1 maja 2024
15 maja 2024