Ogólna

Unieważnienie umowy kredytu czy odfrankowienie kredytu?

Frankowicze zgłaszający się do prawników mogą wnioskować o unieważnienie umowy kredytu lub o odfrankowienie kredytu. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Jakie różnice są pomiędzy tymi rozwiązaniami?

Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? – czy to w ogóle możliwe? Czy sądy przychylnie rozpatrują sprawy frankowiczów? Wiele osób pokrzywdzonych przez banki poprzez niedoinformowanie ma szereg tego typu pytań.

Jak to się zaczęło?

Kredyty frankowe zyskały na popularności w pierwszej dekadzie XXI wieku. W roku 2013 banki miały już sporo kredytów mieszkaniowych właśnie we frankach, bo ponad 560 tys. Dlaczego banki miały aż tylu chętnych na kredyty we frankach? Powód był bardzo prosty. Kredyt we frankach to niskie oprocentowanie, ale przede wszystkim stabilne stopy procentowe w Szwajcarii. Kredyty te były znacznie korzystniejsze niż te oferowane w złotówkach. Dla porównania, w roku 2008, a więc wtedy, gdy kredytów frankowych udzielanych były najwięcej, oprocentowanie we frankach wynosiło 4,6% natomiast w złotówkach – 8%. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że wiele osób zdecydowało się na kredyt we frankach. Chęć płacenia niższych rat i szybsza spłata kredytu to jedno, ale z drugiej strony zachęcająca była również zwiększona zdolność kredytowa: osoby, które przy kredycie złotówkowym nie mogłyby pozwolić sobie na kredyt, lub byłyby na granicy jego przyznania, w kredycie frankowym nie mieli takiego zmartwienia.

Ryzyko walutowe występuje zawsze, w szczególności jeżeli chodzi o kredyty w walutach obcych. Jednak, w tym przypadku kredytobiorcy nie zostali o tym poinformowani. Frank osłabł akurat wtedy, gdy największa liczba kredytobiorców skusiła się na kredyt we frankach. Do podobnej sytuacji doszło już wcześniej, w latach 90 tych XX wieku. Rząd Szwajcarii, aby utrzymać równowagę własnej waluty, zdecydował się na politykę wygenerowania inflacji. To z kolei doprowadziło do tego, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, znaleźli się naprawdę w dużym kłopocie. Doszło do tego, że nawet po 10 latach spłaty kredytu, zadłużenie zwiększyło się o 200- 300 procent do kwoty pierwotnie otrzymanej. Oznacza to, że kredytobiorcy mają perspektywę spłacania rat przez całe życie, a rodziny o średnich zarobkach mają ogromny problem z jego spłatą.

Pozew i jego skutki

Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zostali w pewien sposób oszukani przez bank jest wstąpienie na drogę sądową. Co można zyskać? Najczęściej pokrzywdzeni domagają się unieważnienia umowy we frankach, a także odfrankowienia umowy kredytu.

Pod względem finansowym najlepiej wypada unieważnienie umowy we frankach. Kredytobiorca może bowiem odzyskać od banku kwotę, którą już spłacił, anulowane zostanie także zadłużenie kredytobiorcy, a także hipoteka pozostała do spłaty zadłużenia. Wielu frankoiwczów, którzy szukają pomocy u prawników, oczekuje możliwości spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy.

Odfrankowienie kredytu to inna opcja. Oznacza to, że uznaje się, iż kredyt został zaciągnięty nie w CHF, ale w PLN. Co to daje? Konsekwencją jest możliwość spłacana kredytu w złotówkach proporcjonalnie do okresu z umowy kredytu. Czy to rozwiązanie jest w ogóle możliwe? Jest, jednak wymaga dość długotrwałej walki przed sądem z bankiem. Nie jest to walka łatwa i wymaga bardzo dużego doświadczenia ze strony kancelarii. Dlatego tak ważne jest to, aby zawsze zgłaszać się do najlepszych kancelarii, mających doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom.

Wyroki sądów dają nadzieję

Wyroki sądów dają frankowiczom bardzo dużą nadzieję. Jest wiele korzystnych wyroków TSUE, także wyroki sądu najwyższego. Dają one bardzo mocną podstawę do tego, aby walczyć przed sadem o swoje prawa i o lepsze i spokojniejsze życie dla siebie i swojej rodziny warto zadbać o swoją przyszłość – konsultacja z prawnikiem nic nie kosztuje, a może realnie wpłynąć na Twoje życie! Oczywiście pozew można złożyć również bez pomocy prawnika, będzie to jednak wymagało bardzo dużego zaangażowania i pogłębienia swojej wiedzy – praktycznej i teoretycznej.