Ogólna

Tradycyjne pamiątki z Polski – czy wciąż warto na nie stawiać?

Piękno może być wyrażane na wiele sposobów, szczególnie jeżeli mówimy o rękodzieło – różnorodne, pochodzące z różnych stron i tworzone w różnych stylach, robi wrażenie zarówno na młodszych, jak i starszych osobach. Szczególnie jeżeli mowa o tym naszym, z Kaszub, Ziemi Łowickiej, Południa kraju i wielu innych miejsc – tradycyjne pamiątki z Polski są naprawdę wyjątkowe i warto sprawdzić, dlaczego trzeba się nimi zainteresować. Oto najpiękniejsze, tradycyjne rękodzieło, które będzie idealne zarówno dla Ciebie, jak również na prezent!

Piękne pamiątki z Polski – dlaczego warto na nie stawiać?

Przede wszystkim dlatego, że tworzone ręcznie od setek lat pamiątki z Polski, potrafią robić wrażenie nawet dzisiaj i wciąż działają w naszym kraju mistrzowie, którzy tworzą je według dawnych metod. Są wykonywane niezwykle pieczołowicie, przy użyciu odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów i robią niemałe wrażenie – zarówno jeżeli mówimy o wyrobach typowo ozdobnych, jak i tych użytkowych. Czym warto zainteresować się w pierwszej kolejności?

  • Haft i serwetki

Niewątpliwie jednym z największych dokonań polskiego rękodzieła są przepiękne serwetki haftowane, w tym koronki Kaszubskie, Koniakowskie, Makowskie i wiele innych. Niezwykle piękne i szczegółowe, a przy tym różnorodne, będą wspaniała ozdobą nie tylko w klasycznie zaaranżowanych mieszkaniach – z pewnością znajdziesz wśród nich takie, które będą pasowały również do nowoczesnego wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na to, że mogą to być wyroby idealne na prezent dla bliskiej Ci osoby!

  • Ozdobne wycinanki

Wycinanki Łowickie czy Kurpiowskie to kolejne wyroby, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Będące ozdobą chłopskich chat, z czasem stawały się coraz piękniejsze i dzisiaj możemy podziwiać ich ogromną różnorodność. Powstają najczęściej przy wykorzystaniu różnokolorowego papieru, który nakładany na siebie, robi naprawdę ogromne wrażenie – sprawdź zatem sam i wybierz taką wycinankę, która stanie się ozdobą Twojego domu czy mieszkania!

  • Zabawki

Jak się okazuje, wyjątkowe pamiątki z Polski to również piękne zabawki, które oferuje wiele sklepów z rękodziełem. Wykonywane z drewna, pięknie zdobione i różnorodne, spełnią oczekiwania dzieci, a także starszych osób, które dzięki nim powrócą do czasów dzieciństwa. Sprawdź sam, a przekonasz się, że mało jest dzisiaj zabawek tworzonych nowocześnie, które mogłyby się równać pod względem jakości wykonania tym starodawnym!

  • Wyroby z drewna, siana i słomy

I to nie tylko wyroby użytkowe, takie jak garnki, dzbanki czy instrumenty muzyczne, ale również ozdobne – np. przypominające zwierzęta czy różnego rodzaju starodawne pojazdy. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na wyroby ze słomy, które są niezwykle oryginalne i wprowadzają co wnętrza typowo rustykalny klimat, tak charakterystyczny dla polskiej ludowości.

  • Ozdoby świąteczne

Niezwykłe pamiątki z Polski to również ozdoby świąteczne, które wszyscy tak bardzo lubimy – są wśród nich bombki choinkowe, łańcuchy czy pisanki – oczywiście wykonywane od początku do końca ręcznie, dzięki czemu robią niemałe wrażenie na każdym użytkowniku. Dzięki ich ogromnej różnorodności, z całą pewnością znajdziesz takie, które zachwycą zarówno Ciebie, jak i Twoich bliskich.

Oczywiście to nie wszystkie pamiątki z naszego kraju, jakie warto poznać – polska sztuka ludowa jest bowiem niezwykle rozbudowana i różnorodna. Znajdź więc odpowiedni sklep z rękodziełem, posiadający bardzo bogatą ofertę i wybierz te rozwiązania, które zrobią na Tobie największe wrażenie!