Ogólna

Telefonia IP – korzyści i zastosowanie

Telefonia VoIP zastępuje telefonię tradycyjną, która jest realizowana przez łącze telefoniczne danego operatora. W dobie komputerów i Internetu, telefonia IP jest łatwo dostępna i znacznie elastyczniejsza, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm.

Czym jest telefonia IP?

Chociaż na pierwszy rzut oka telefony IP niczym nie różnią się od tradycyjnych aparatów, to różni je sposób łączności. Otóż połączenia za pośrednictwem sieci VoIP są realizowane przez sieć lokalną LAN oraz połączenia internetowe. Dużą zaletą jest to, że w tym wypadku koszty są niewielkie, także można dużo zaoszczędzić. Połączenia krajowe i zagraniczne są tanie, bo korzystamy z naliczania sekundowego, natomiast wewnątrz sieci operatora są bezpłatne. Istnieje możliwość definiowania numerów wewnętrznych dla poszczególnych użytkowników konta, co jest dużym ułatwieniem. Nie musimy podpisywać umowy z operatorem, usługi zazwyczaj są świadczone elektronicznie za pomocą specjalnego oprogramowania. Decydując się na takie rozwiązanie nie jest konieczna, także zmiana całego okablowania, co na pewno jest dużym ułatwieniem. Poza tym można na bieżąco kontrolować rachunki, bo mamy dostęp do swojego konta, gdzie są wyszczególnione wszystkie wydatki. Platformy operatorów VoIP wyróżnia jeszcze jedna ciekawa funkcja, a mianowicie możliwość zaprojektowania przez użytkownika własnego systemu telekomunikacyjnego.

Łączność z całym światem

Telefonia IP daje naprawdę duże możliwości, bo można łączyć się przez taką sieć dosłownie z każdym niezależnie od tego, w jakiej części świata akurat się znajduje.  Wystarczy mieć dostęp do Internetu i to w zasadzie wszystko. Korzystając z technologii VoIP możesz mieć numer telefoniczny z publicznej sieci stacjonarnej, jednocześnie nie mają w ogóle telefonu.  Potrzebny jest tylko komputer, słuchawki i mikrofon.

Jaki telefon IP wybrać?

Mimo, że na pierwszy rzut oka telefon IP niczym nie różni się od standardowego telefonu, to różnice są znaczne. Przede wszystkim chodzi o funkcje, których jest mnóstwo. Wybierając odpowiednie urządzenie można bez problemu prowadzić konferencje wideo czy telekonferencje, nie martwiąc się na jakość dźwięku i rozmowy. Wybór telefonów IP jest duży, jednak warto wybierać przede wszystkim takie, które pochodzą od renomowanych, sprawdzonych producentów, wówczas można mieć pewność, że taki sprzęt posłuży długo i nie będzie awaryjny. Jeżeli prowadzimy małą firmę i nie uśmiecha nam się inwestować w nowe urządzenia , dobrym rozwiązaniem może okazać się Cisco spa112 – adapter do telefonów analogowych i faksów, który umożliwia przystosowanie aparatów do technologii VoIP. Cisco SPA112 to model dwuportowy, co oznacza, że można podłączyć do niego dwa urządzenia jednocześnie. Taki sprzęt zapewnia stabilne połączenia dla wszystkich użytkowników sieci. Jakość rozmowy jest bardzo dobra, co więcej w ten sposób można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy w firmie. Cisco SPA112 to doskonała alternatywa dla nowych urządzeń IP, dzięki temu wdrożenie telefonii VoIP jest tanie, bo nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów.