Ogólna

Szampon do włosów – z silikonem czy bez?

Półki w sklepach i drogeriach uginają się od produktów przeznaczonych do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów. Czasem, aż trudno wybrać jednej produkt z tak wielu dostępnych. Coraz częściej wiele osób zadaje sobie pytania o składy kosmetyków, a zwłaszcza o zawarty w nich silikon. Czy silikon w szamponach naprawdę jest tak zły i trzeba się go obawiać? Odpowiadamy! 

Duży wybór, dużo możliwości

Szampon bez silikonów, szampon naturalny, szampon zwiększający objętość, do włosów, suchych, przetłuszczających się, z łupieżem, wypadających, bez blasku…. wymieniać można jeszcze bardzo długo. Biorąc pod uwagę tak ogromny wybór produktów, trudno dziwić się niektórym osobom, które sięgają po konkretny produkt tylko dlatego, że został dobrze zareklamowany w telewizji lub zachęciła ich promocja lub ładny zapach.  Jednak, jeżeli zależy nam na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie rodziny, warto zastanowić się nad wyborem. Można wyróżnić m.in. dwa typy szamponów, a nawet ogólnie kosmetyków: te, które można nazwać naturalnymi i te, których nazwać tak nie można, bo nie zawierają w swoim składzie odpowiedniej ilości substancji naturalnych. Oczywiście są osoby, którym nie będzie zależało, na korzystaniu ze zdrowych kosmetyków, ale jeśli zależy nam na odpowiedzialnym korzystaniu z produktów do pielęgnacji, warto sięgać po naturalne kosmetyki.

Szampon bez silikonów – zdrowy wybór

Jednym z szamponów w grupie kosmetyków naturalnych, na które warto zwrócić uwagę, są szampony bez silikonu. Dlaczego, to właśnie one zyskują popularność? Ponieważ zdecydowanie lepiej działają na włosy niż szampony z silikonem. Oczywiście, obrońcy silikonów w szamponach powiedzą, że działanie silionu jest dobroczynne – i oczywiście będą mieli oni rację. Szampon z silikonem faktycznie zapewnia ochronę włosom, jednak używanie takiego szamponu przez dłuższy czas może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Szampon z silikonem – zalety:

  • zabezpiecza włos przed wnikaniem szkodliwych substancji,
  • tworzy powłokę, która chroni przez wysokimi temperaturami,
  • chroni przed działaniem promieni UV,
  • nadaje włosom blasku – włosy wyglądają jak zdrowe.

Szampon z silikonem – wady:

  • tworząc powłokę na każdym z włosów, uniemożliwia wnikanie dobrych substancji, mikroelementów i witamin,
  • używany przez dłuższy czas obciąża włosy, które w końcu stają się łamliwe, zaczynają się przetłuszczać,
  • większość silikonów jest nierozpuszczalnych w wodzie, co oznacza, że ich zmycie jest możliwe wyłącznie przy zastosowaniu profesjonalnych preparatów, często mocno ingerujących w naturalna florę i niszczących włosy.

Szampon bez silikonu też jest skuteczny

Szampony z silikonem nie zapewniają włosom zdrowia, a jedynie zdrowy wygląd i to w dodatku przez pewien tylko czas. Długotrwałe używanie tego typu szamponów kończy się tym, że włosy są przeciążone, nie prezentują się ani ładnie, ani zdrowo. Z kolei szampon naturalny bez silikonu, również może zapewnić efekt zdrowych i wygładzonych włosów, z tą różnicą, że one faktycznie takie są – nie jest to tylko pozorne działanie. Zawarte w naturalnych szamponach oleje powodują, że włosy pięknie się prezentują i są odżywione.

Gdzie kupić szampony naturalne?

Kosmetyków naturalnych jest coraz więcej. Pojawiają się również nowi producenci. Warto zatem wypróbować kilka takich kosmetyków i wybrać takiego producenta, którego produkty będą nam najbardziej odpowiadały, zarówno składem, ceną, jak i dostępnością. Nie każdy produkt można bowiem zakupić w drogerii – niektóre trzeba zamawiać przez Internet. Szampony naturalne często mają w swoim składzie blisko 100% naturalnych składników. Dzięki temu można mieć pewność, że kupuje się produkt bezpieczny, bez względu na to, kto będzie go stosował, czy osoba w sile wieku, dziecko, czy też osoba starsza, której skóra i włosy również wymagają delikatnej pielęgnacji i ochrony. Warto przetestować kosmetyki naturalne, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie miałeś z nimi kontaktu i przekonać się, jak wielka jest różnica!