Ogólna

Protetyka stomatologiczna w Warszawie – czy to skuteczny sposób na ubytki zębowe?

Być może nie jest to oczywiste, natomiast protetyka w związku ze swą specyfiką, bywa dość często porównywana do rehabilitacji. Protetyka zajmuje się rekonstrukcją ubytków zębowych u pacjentów, a te mogą powodować słabszą kondycję budowy naszej szczęki. Utrata zębów nie trapi tylko starszych osób, ale także tych młodszych. Już tylko jeden ubytek może spowodować, że negatywnie odbije się to całej konstrukcji naszego uzębienia. Co sprawia, że protetyka jest zatem aż tak istotna?

Ubytki zębowe – do czego mogą one prowadzić?

Jeśli zastanawia nas protetyka stomatologiczna Warszawa może być świetnym punktem wyjścia, do rozpoczęcia poszukiwań gabinetu, który świadczy tego typu usługi. Są to z pewnością zabiegi, które sprawdzą się u osób, których uzębienie nie jest kompletne. Już tylko jeden ubytek może nieść za sobą pewne komplikacje, dlatego zaleca się, aby reagować natychmiast, kiedy dojdzie do utraty zęba. Chociaż jeden ubytek nie brzmi zbyt groźnie, tak naprawdę może prowadzić do poważnych konsekwencji. Niekompletne uzębienie to pierwszy krok do wielu chorób, takich jak chociażby zaburzenia czynnościowe, objaw Godona, zanik kości wyrostka zębodołowego, rozrost języka, czy też przeciążenie pozostałych zębów. Możliwością będą również implanty zębowe, które wykonuje się z czystego stopu tytanu. Mogą one być doskonałym zamiennikiem korzenia zębowego.

Czy protetyka pomoże w wypadku zmian w jamie ustnej?

W niektórych przypadkach, wyłącznie usunięcie chorego zęba może okazać się słuszną decyzją, gdyż do leczenia może się nie nadawać. W takim wypadku, utrata zęba jest nieunikniona, jednak pomocy warto szukać w protetyce oraz w implantologii. Specjalista stomatolog z pewnością posłuży się uzupełnieniami protetycznymi – stałymi lub ruchomymi. Protetyka to dziedzina, która nakierowana jest po prostu na uzupełnianie braków, a jednocześnie podtrzymując dobrą kondycję szczęki. Jeśli uzupełnienia protetyczne czymś się od siebie różnią, to zwykle jest to metoda, jaką te mogą utrzymywać się w jamie ustnej pacjenta.

Rodzaje uzupełnień protetycznych, które wykorzystuje się najczęściej

Kiedy konieczna jest obudowa zęba, który uległ większym zniszczeniom, stosowany jest wkład koronowo-korzeniowy. Ten bywa zarówno uniwersalny – produkowany masowo, jak i przygotowany indywidualnie przez stomatologa, zdejmując miarę z konkretnego pacjenta. Koronowy wkład, stosuje się podczas odbudowy korony górnej bocznego zęba, a wykonuje się go z porcelany. Czasami to materiał kompozytowy, albo też szlachetne metale.

Mosty świetnie radzą sobie z likami, natomiast ich zastosowanie będzie zależało do tego, czy obecną są zęby sąsiadujące, gdyż te często bywają podporą dla mostu, a dokładniej mówiąc – zaczepem, który umożliwi przymocowanie wypełnienia.

Licówki to małe płytki o danej grubości, mocowane do powierzchni wyjątkowo zniszczonego zęba. Pozwala to na skuteczne odbudowanie jego struktury. Licówki powinny być dobierane indywidualnie, a wykorzystuje się do tego specjalne badanie zgryzu.

Nie mniej popularne są implanty zębowe, a te opierają się na wszczepach śródkostnych. To najlepszy sposób, aby uzyskać doskonałą imitację naturalnego zęba, natomiast tego typu usługa może być dość kosztowna. Zębowe implanty składają się z trzech elementów, to korona, łącznik i imitacja zębowego korzenia. Jako, że w porównaniu do protetyki, implantacja jest znacznie bardziej skomplikowana, dlatego będzie to znacznie dłuższy proces.