Ogólna

Ortodoncja dla dzieci w Warszawie – metody niwelujące lęk

Mało kto lubi wizyty w gabinetach dentystycznych, natomiast z pewnością nie z uwagi na to, że wówczas dochodzi do leczenia naszych zębów. Często przeraża nas panująca tam atmosfera, specyficzny zapach, dziwnie wyglądające narzędzia, ingerencja w naszą jamę ustną oraz towarzyszący temu ból. Niekiedy strach przed dentystą ściśle związany jest z traumą, która może wynikać z niemiłych wspomnień, jakie kojarzą się nam z wizytami u stomatologa w dzieciństwie. Obecnie, dużą wagę przykłada się zatem do tego, aby pierwszy kontakt z dentystą był dla dziecka czymś przyjemnym, aby kolejne wizyty i częste spotkania na fotelu dentystycznym były normą i nie wiązały się z niczym negatywnym.

Kiedy na myśl przychodzi nam ortodoncja dziecięca Warszawa jawi się jako miasto, gdzie z pewnością będziemy w stanie odnaleźć największą liczbę specjalistycznych gabinetów. Wszystko oczywiście z uwagi na ogromną liczbę mieszkańców, wielkość miasta, a także spory rozwój tego obszaru. Dobry stomatolog dla dzieci, powinien być odpowiednio przygotowany pod kątem przyjmowania najmłodszych pacjentów, dotyczy to zarówno własnych umiejętności, doświadczenia, wykorzystania właściwych metod oraz aranżacji swojego gabinetu, który odgrywa w procesie adaptacji kluczową rolę. Jak zatem dentysta może sprawić, że dziecko będzie spokojnie siedzieć na fotelu dentystycznym?

Pierwsza wizyta, czyli najważniejszy krok

Moc pierwszego wrażenia jest już doskonale znana wszystkim. Wystarczy nam dosłownie kilka sekund, aby ocenić człowieka i zbudować sobie na jego temat opinię, którą później z biegiem czasu zmienia się trudno. Jest to szczególnie zauważalne wśród dzieci, którym ciężko jest wytłumaczyć niektóre kwestie. Stąd też, niezwykle istotne jest to, aby pierwsza wizyta dentysty dziecięcego przebiegała w miłej atmosferze i kojarzyła się wyłącznie z pozytywnymi emocjami. Bardzo pomocne są tutaj specjalne wizyty adaptacyjne, które pełnią rolę spotkania aklimatyzacyjnego z gabinetem dentystycznym i całą otoczką, która towarzyszy zabiegom i innym działaniom stomatologicznym.

Tego typu spotkania ma charakter swojego rodzaju zabawy oraz nie przeprowadza się w jego trakcie żadnych zabiegów. Można ewentualnie dokonać przeglądu uzębienia dziecka. Mały pacjent ma okazje porozmawiać ze specjalistą siedząc na fotelu dentystycznym. Dowiedzieć się do czego służą obecne w gabinecie narzędzia oraz to, na czym polegają poszczególne zabiegi. Rozmowa oczywiście odbędzie się przy użyciu słownictwa, które będzie jasne i zrozumiałem dla kilkulatka.

Redukcja odczuć bólowych i panicznego strachu

Bardzo ciężko jest przekonać małe dziecko do tego, aby spokojnie siedziało na fotelu dentystycznym i nie bało się przeprowadzanego na nim zabiegu. W wypadku małych pacjentów, którzy wyjątkowo lękają się tego typu działań, stomatologia dziecięca stosuje specjalne metody zarówno jeżeli chodzi o znieczulenie, jaki i uspokojenie. Otóż zamiast wykorzystywać znieczulenie podawane zastrzykiem, można posłużyć się innymi sposobami. Na pierwszy plan wysuwają się żele znieczulające, które wydają się lepszą opcją niż widok długiej igły wbijającej się w dziąsła. Specjalne żele dodatkowo często posiadają owocowy smak, stąd dziecko o wiele chętniej pozwoli na taką metodę. Oprócz tego, można też zastosować znieczulenie komputerowe, które jest niezwykle skuteczne, a dodatkowo kompletnie nieinwazyjne.

Jeśli konieczne jest dodatkowo uspokojenie, zawsze można wykonać sedację wziewną, czyli podanie gazu rozweselającego. Dzięki temu dziecko jest w pełni spokojne, a po tym nie występują jakiekolwiek efekty uboczne i otępienie.