Ogólna

Ortodoncja – czym ona jest?

Ortodoncja to dziedzina medycyny znana od bardzo dawna. Jednak, dopiero od kilkunastu lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Wzrastająca świadomość, chęć zadbania o siebie i większe możliwości finansowe oraz dostęp do tych lekarzy spowodował, że dziedzina ta cieszy się coraz większą popularnością. Czym jest ortodoncja? Kiedy warto lub kiedy trzeba wybrać się do ortodonty? Podpowiadamy!

Ortodonta Warszawa to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wad zębów. Koryguje on nieprawidłowe ich ustawienie oraz leczy wady szczękowo twarzowe. Zadaniem lekarza ortodonty są również działania profilaktyczne. Dlatego, warto odwiedzić ortodontę – bez względu na stan swojego uzębienia. Może bowiem wydawać się nam, że nasze zęby są proste i nie ma mamy żadnej wady, a ortodonta może zdiagnozować u nas problem, który po korekcie bardzo ułatwi nam codzienne życie i dbanie o higienę jamy ustnej. Do ortodonty należy udać się również z małym dzieckiem, kiedy zaczynają wyrastać mu ząbki. Ortodonta sprawdzi wtedy, czy wszystkie procesy z tym związane zachodzą odpowiednio. Jeżeli tak – rodzic może być spokojny, jeżeli nie ortodonta z całą pewnością zaradzi – najczęściej u maluszków wdraża się leczenie profilaktyczne. U starszych dzieci, są to również różnorodne ćwiczenia, ale też aparaty ruchome. Z kolei u młodzieży i osób dorosłych najczęściej stosuje się aparaty stałe.

Kto powinien wybrać się do ortodonty?

Na pewno każdy, kto ma problemy ze swoim zgryzem. Jeżeli zęby nakładają się na siebie, są byt mocno ściśnięte lub szczeliny między nimi są zbyt duże, jeżeli zęby są krzywe, zmienia się asymetria twarzy, pojawiają się problemy z oddychaniem, gryzieniem, przełykaniem. Oczywiście im wcześniej wybierzemy się do lekarza ortodonty, tym lepiej – jest wtedy większa szansa na to, że wada zostanie skorygowana w całości. każdy rodzic, powinien bardzo szybko reagować, jeżeli zauważy u swojego dziecka niepokojące objawy. Wielu rodziców decyduje się również na wizytę kontrolna u ortodonty nawet wtedy, gdy nie widzi żadnych niepokojących sygnałów – warto to robić, ponieważ rodzic nie zawsze potrafi je rozpoznać.

Leczenie ortodontyczne jest ważne!

Leczenie ortodontyczne jest tak samo ważne jak leczenie stomatologiczne. Kiedy bolą nas zęby, szukamy szybkiej pomocy u stomatologa w Warszawie, jeżeli jest to czas świat, czy weekendów szukamy pogotowania stomatologicznego (w Warszawie oraz w wielu innych miastach działa ich sporo). Mając wadę lub jej podejrzenie, również należy reagować. Oczywiście, nie trzeba natychmiast zapisywać się do ortodonty, dobrze jednak mieć na uwadze to, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym będzie krótsze i bardziej efektywne.

Nieleczone wady mogą powodować wiele problemów

Niestety, zaniedbanie w kwestii wad ortodontycznych, może przynieść poważne powikłania. Nieasymetryczna twarz i problemy estetyczne to jeden ze skutków – najbardziej widoczny, jednak tak naprawdę najmniej istotny. Oprócz estetyki, ważne jest przede wszystkim zdrowie, a wady ortodontyczne mocno się na nim odbijają. Jak? Po pierwsze, należy pomyśleć o najmłodszych. Rozwijające się wady u dzieci utrudniają oddychanie oraz mówienie, a nawet gryzienie. Pojawiają się wady wymowy, które z czasem są coraz trudniejsze do skorygowania. U osób z problemami ortodontycznymi mogą pojawić się problemy ze snem, nerwice, problemy z przewodem pokarmowym, ponieważ pokarm nie jest dobrze rozdrabniany. Może dochodzić do bólów głowy spowodowanych np. szczękościskiem i złym ułożeniem zębów. Oczywiście problemem jest również wzmożony rozwój kamienia i próchnicy – mycie zębów z problemami ortodontycznymi jest bowiem znacznie trudniejsze i nie tak dokładne.

Lekarzy ortodontów jest coraz więcej. Leczenie nie jest tak kosztowne jak jeszcze kilka lat temu. Aparat na zęby, jeżeli jest konieczny, generuje koszt – to prawda. Należy jednak pamiętać, że jest to koszt jednorazowy – aparat stały na zęby nosi się przez okres ok. 2 lat. Gdyby zatem podzielić koszt aparatu na 24 miesiące, to naprawdę nie jest to duża kwota, a efekt, zarówno zdrowotny, jak i wizualny jest naprawdę duży!