Ogólna

Markery nowotworowe – cennik

Nowotwór to plaga naszych czasów, a liczba chorujących na niego zwiększa się każdego roku. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby wykryć nowotwór w jak najwcześniejszym możliwym stadium. To pozwoli dać pacjentowi o wiele większą szansę na wyjście z tej choroby. Spora ilość nowotworów wywołuje wzmożone wytwarzanie związków chemicznych w organizmie, które występują rzadko bez udziału choroby. Substancja taka nazywana jest markerem nowotworowym, a jej wykrycie pozwala w znaczącym stopniu ułatwić ocenę zaawansowania samego nowotworu. Przy tym, trzeba jednak zauważyć, że ocenianie w ten sposób poziomu rozwoju nowotworu oraz jego rodzaju musi być traktowane ze sporą dozą ostrożności.

Markery nowotworowe cennik – wyniki

Same badania markerów nowotworowych muszą podlegać interpetacji lekarza, który zadecyduje ostatecznie, czy pacjent rzeczywiście do czynienia ma z chorobą nowotworową. Istnieją jednak możliwe do określenia dwie najważniejsze informacje, na podstawie których lekarz informuje pacjenta ostatecznie o wynikach. Jednym z nich jest poziom markera, który wzrasta dopiero na zaawansowanym etapie rozwoju nowotworu. Pacjent sam jest w stanie określić, czy zachodzące w jego organiźmie zmiany i występujące niedolegliwości są na tyle niepokojące, aby udać się do lekarza. Konsultacja doprowadzi do propozycji metody weryfikacji podejrzenia nowotworu, która będzie dostosowana do konkretnego przypadku występującego  pacjenta.

Druga rzecz to fałszywie dodatnie wyniki badań markera. Do tego typu pomyłek i wynikających z nich problemów doprowadzać mogą niegroźne choroby. Przez to, wyższy poziom markera nowotworowego we krwi nie musi oznaczać nic poważnego. W tej sytuacji najważniejsze to skonsultowanie się ze specjalistą, którego zadaniem będzie określenie, co należy robić dalej.

Markery nowotworowe cennik

Przed podejściem do badania pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad, które pozwolą osiągnąć jak najbardziej precyzyjny wynik.

Najważniejsze to podejście do badania w stanie tak zwanego pełnego zdrowia, nie będąc przeziębionym czy cierpiąc na chociażby grypę. Nie bez znaczenia jest także unikanie spożywania alkoholu, kawy i herbaty do 3 dni przed badaniem. To ważne głównie ze względu na zawarte substancje w tych napojach, które bardzo często przekładają się na zafałszowany wynik badania. Unikanie problemów w tej sytuacji jest bardzo ważne, dlatego w okresie poprzedzającym badanie zaleca się wyciszenie i odcięcie w jak największym możliwym stopniu od sytuacji powodujących stres. Branie urlopu na kilka dni przed badaniem jest tutaj szczególnie zalecane. Poszczególne oznaczanie markerów może wymagać także od pacjentów powstrzymania się od współżycia, unikanie zbyt długiego spędzania czasu w pozycji siedzącej czy jazdy na rowerze.

Cena za badanie waha się w zależności od badanego narządu lub części ciała:

·         marker jelita grubego, trzustki, żołądka, wątroby to cena 35 złotych,

·         marker rak piersi i jajnika to 40 złotych,

·         marker raka przełyku, jelita grubego, płuc to 59 złotych,

·         marker czerniaka złośliwego i uszkodzenia mózgu to 69 złotych.