Ogólna

Kiedy naprawa rury kanalizacyjnej, a kiedy wymiana?

Zazwyczaj, gdy musimy wymienić instalację kanalizacyjną, jest z tym sporo pracy. Wymaga to nakładu czasu, pieniędzy, jak i odpowiednich umiejętności. Gdy tylko mamy taką możliwość, wybieramy naprawę, zamiast wymiany. Niestety nie zawsze jest to możliwe – w niektórych przypadkach wymiana całej instalacji kanalizacyjnej jest po prostu koniecznością. Kiedy więc wystarczy naprawa rury, a kiedy pozostaje jedynie wymiana?

Dziura w rurze kanalizacyjnej

Wiele osób błędnie twierdzi, że gdy pojawia się dziura w jednej z rur kanalizacyjnych, konieczna jest jej wymiana. Nie jest to do końca prawda – wystarczy bowiem zdemontować uszkodzony fragment, a w jego miejscu wprowadzić mufę. Wymiana całej rury kanalizacyjnej nie jest wówczas konieczna. Wystarczy bowiem zaznaczyć dwa punkty, na prawo i na lewo od uszkodzonego miejsca. Odległość od punktu do punktu powinna odpowiadać długości mufy. Wycinamy fragment który został oznaczony, szlifujemy końce, nakładamy pastę ślizgową, a następnie umieszczamy mufę. Jest to bardzo prosty, tani, szybki, ale przede wszystkim i skuteczny sposób, wystarczy jedynie wszystkie czynności wykonać prawidłowo. 

Niedrożność rury kanalizacyjnej

Niedrożność rury najczęściej spowodowana jest niewłaściwym jej ułożeniem z niewystarczającym spadkiem. Wówczas konieczna jest nie tylko wymiana uszkodzonej rury, ale wszystkich. Tak zalecają specjaliści i jak się okazuje – w innym wypadku niedrożność może po prostu wystąpić wówczas w innej rurze. Na szczęście nowsze rury, czyli te, które wykonane zostały z PCV – bardzo rzadko ulegają jakimś awariom. Uszkodzenia jednak najczęściej spowodowane są agresywną chemią albo gorącymi ściekami. Wiele osób stosuje środki do udrażniania rur, nie mając pojęcia, że źle one działają. Często rury zostają uszkodzone także mechanicznie lub z zewnątrz – wtedy w większości przypadków wystarcza jedynie naprawa rury kanalizacyjnej.

Ciągłe awarie

Wymiana rury kanalizacyjnej jest konieczna wtedy, gdy ciągle występują jakieś awarie bądź dochodzi do uszkodzeń. Niestety, jeśli kilka razy pod rząd pojawiła się w jednej z rur dziura lub gdy ciągle mamy problem z osadem i nie sposób się go pozbyć – wymiana jest konieczna. Oczywiście w niektórych przypadkach jest to wina albo użytkownika, albo fachowca który źle zainstalował rury. Nawet wtedy jednak wymiana to konieczność. W takich sytuacjach najczęściej myślimy sobie, że to po prostu czysty przypadek – niestety rzadko tak jest. Jeśli problem ciągle się pojawia pomimo naszych prób i zmian – coś ewidentnie musi być na rzeczy. Bardzo często próby miejscowego naprawiania uszkodzeń są nieefektywne, bo problem pojawia się w tym samym miejscu albo także w innym. Im więcej podejmiemy prób naprawy, tym gorzej dla instalacji. Jeśli więc sami nie wiemy co powinniśmy zrobić, warto spróbować po prostu wymiany instalacji, ponieważ nierzadko jest ona przepisem na sukces. Często tak jest również w przypadku starych rur, które po prostu nie są tak wysokiej jakości jak te, które dostępne są dzisiaj na rynku.