Ogólna

Dlaczego słuchawki Bluetooth takie jak Plantronics blackwire czasem zawodzą?

Używając słuchawek Bluetooth chcemy żeby funkcjonowały one jak najlepiej i bez zakłóceń. Jednak nawet dobre słuchawki, takie jak Plantronics blackwire, czasami zawodzą. Pojawiają się szumy, zakłócenia i inne problemy. Z czego one wynikają? I co zrobić, aby je zniwelować? Oczywiście, wszystko zależy od źródła problemu, a tych może być wiele. Skupmy się tutaj chociaż na niektórych z nich, które są najczęściej spotykane i mają swoje praktyczne rozwiązania.

Jedną z częstszych przyczyn zakłóceń w słuchawkach Bluetooth jest bliskość urządzeń elektrycznych, takich jak rutery, komputery, lodówki, czy inne. Chodzi o wszelkie urządzenia, które emitują fale radiowe. Bliskość takich sprzętów może zakłócać pracę słuchawek, wpływając na przesyłane przez nie fale. W takiej sytuacji zalecane jest używanie słuchawek z dala od innych źródeł emitujących fale radiowe. Jeśli zaś słuchawki posiadają funkcję redukowania hałasu, należy ją wyłączyć. Jeśli słuchawki Bluetooth takie jak Plantronics blackwire są używane w pomieszczeniu, w którym znajdują się inne urządzenia Bluetooth, również mogą one zakłócać pracę słuchawek. Może się tak zdarzyć również na otwartej przestrzeni, jeśli blisko nas znajdzie się ktoś kto również używa jakiegoś rodzaju urządzenia Bluetooth. Jak w powyższym punkcie, wiąże się to z falami radiowymi, które są zakłócane przez dane urządzenie. I podobnie jak w przypadku innych urządzeń emitujących fale radiowe, aby pozbyć się zakłóceń, wystarczy opuścić pomieszczenie lub oddalić się od osoby używającej innego urządzenia Bluetooth.

Innym czynnikiem, który może powodować zakłócenia jest nasze ciało. Wszystkie słuchawki Bluetooth są tak zaprojektowane, że antena Bluetooth musi być swobodna. Dlatego jeśli używamy słuchawek połączonych z telefonem, który znajduje się w kieszeni, czy w plecaku, samo nasze ciało może zakłócać lub całkiem uniemożliwiać transmisję Bluetooth. W takim wypadku, warto przenieść urządzenia w miejsce, w którym nasze ciało nie stanie na przeszkodzie transmisji.

Kolejną przeszkodą powodującą zakłócenia jest odległość. Każde słuchawki Bluetooth mają określoną odległość, na którą można się oddalić od odtwarzacza (najczęściej telefonu, czy laptopa). W dobrych słuchawkach odległość ta wynosi średnio 10 metrów. Po przekroczeniu tej granicy, w miarę oddalania się od odtwarzacza, dźwięk traci na jakości i w słuchawkach pojawiają się różne zakłócenia i szumy. Dzieje się tak również jeśli pomiędzy zestawem słuchawkowym, a odtwarzaczem znajduje się ściana lub zamknięte drzwi. W takim wypadku łączność Bluetooth może zostać przerwana lub może być bardzo słaba. Wystarczy jednak otworzyć drzwi lub przejść do pomieszczenia, w którym znajduje się odtwarzacz, aby od nowa cieszyć się dobrą jakością dźwięku.

Jak widać, najczęściej spotykane problemy nie są z reguły poważne i nie wynikają z wady urządzenia. Słuchawki Bluetooth takie jak Plantronics blackwire, mają swoje ograniczenia i, niestety, nawet postęp technologiczny nie jest w stanie ich wyeliminować. Jednak nie oznacza to, że nie możemy cieszyć się dobrą jakością dźwięku, jeśli już wiemy jak zaradzić wyżej opisanym problemom i niedogodnościom.