Ogólna

Czym jest iniekcja w budownictwie i jakie wyróżniamy jej typy?

Istnieje ogromna ilość różnego rodzaju pęknięć, rys, styków i przerw w obiektach budowlanych, które stanową niebezpieczeństwo dla ich konstrukcji. Oczywiście można temu przeciwdziałać, natomiast często wymaga to rozbiórki oraz innych inwazyjnych prac, a wszystko po to, aby odbudować i wzmocnić zaburzoną strukturę. Mając to jednak na uwadze, powinniśmy znaleźć rozwiązanie znacznie prostsze, czyli chociażby wykorzystanie iniekcji, która ma szerokie zastosowanie.

Na samym wstępie, warto dowiedzieć się czym tak w ogóle jest iniekcja oraz gdzie może być z powodzeniem stosowana. Uznaje się ją za technologie innowacyjną i skuteczną, a mając na uwadze liczne problemy konstrukcyjne, z jakimi muszą borykać się różne firmy, jest ona przez nie często stosowana.

O iniekcji słów kilka…

W samym budownictwie iniekcja jest procesem, podczas którego wprowadza się substancję wzmacniającą (iniekt), do danego środowiska, w którym należy wcześniej wykonać odpowiednie odwierty. Iniekt wtłacza się pod ciśnieniem, a musi on być dobrze dostosowany do specyfiki konstrukcji, a także materiału, z którego jest zbudowana.

Chociaż jest on w płynnej postaci w trakcie wtłaczania, będzie on jednak po czasie twardnieć, zmieniając się w solidne spoiwo, czego celem jest wzrost bezpieczeństwa oraz solidności konstrukcji. To samo tyczy się również każdego innego obiektu, który jest położony pod ziemią. Z uwagi na mnogość zalet tego rozwiązania, jest ono wykorzystywane powszechnie w budownictwie, ale także w geoinżynierii.

Najbardziej popularne rodzaje iniekcji

Różnice widoczne są nie tylko w kwestii technik iniekcji, ale również w materiałach, które stosuje się do tworzenia wypełnień. Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku się je stosuje. Mając to na uwadze, możemy wyłonić te rodzaje iniekcji, które stosowane są zdecydowanie najczęściej.

Iniekcja grawitacyjna – przydatna w trakcie tworzenia wypełnień w kawernach i pustych przestrzeniach. Należy wcześniej wywiercić specjalne otwory, po czym wtłoczyć do nich iniekt pod ciśnieniem. Po takim zabiegu, ściany mogą wysycać się od jednej do dwóch dób. Jeśli ściany bądź mury są bardzo grube, powinno się raczej unikać tego rozwiązania.

Iniekcja ciśnieniowa – jest to sposób, na którym często bazuje hydroizolacja budynków, ale również wzmacnianie struktury murów grubszych. W małych otworach umieszcza się iniektory bądź pakery, poprzez które aplikowany jest do wnętrza iniekt, którego zadaniem jest precyzyjne wypełnienie ewentualnych braków.

Iniekcja strukturalna – w jej przypadku, wymagane jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, w celu uniknięcia wnikania wilgoci do wnętrza ścian. Metodę tę, wykorzystuje się zwykle na murach zawilgoconych oraz mokrych.

Iniekcja kurtynowa – dzięki niej, możliwe jest odtworzenie izolacji poziomych i pionowych, gdzie nie ma konieczności stosowania żadnych inwazyjnych wykopów, ani również innych ziemnych prac. To szansa na sporą oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Dla pełnej gwarancji tego, że jedna z metod iniekcji zostanie wykonana profesjonalnie, należy korzystać przede wszystkim z usług ekspertów, którzy nie tylko mają spore doświadczenie, ale również są zaznajomieni ze wszystkimi nowinkami, a także ze stosowanymi technologiami. Cenionych usługodawców uda się nam odnaleźć chociażby przez Internet, jednak także wtedy należy podejść ze sporym dystansem do ofert, gdyż konieczne jest skrupulatna weryfikacja każdej firmy. Mając ku temu sposobność, warto dowiedzieć się co o danych fachowcach myślą ich poprzedni klienci, a także czy z pełną świadomością są w stanie polecić nam ich usługi. Specjalista z tej branży, z pewnością będzie doskonale wiedział, jaka technika sprawdzi się w danej sytuacji, ale też przy użyciu ekonomicznych środków wzmocni całą konstrukcję, która da nam gwarancję bezpieczeństwa na długie lata.