Ogólna

Co podlega weryfikacji rodzica, podczas wyboru żłobka?

Może zdarzyć się, że w publicznym żłobku nie będzie już wystarczającej ilości miejsc, a wówczas konieczne stanie się odnalezienie prywatnego. Kryterium wyboru jest jedno i ciężko wskazać jedno decydujące, na podstawie którego, można byłoby się opierać. Jako rodzice, jesteśmy zobowiązani do sprawdzenia placówki pod wieloma względami. Ważna będzie także rozmowa z opiekunkami w danym żłobku, gdyż muszą być to osoby godne naszego zaufania.

Jeśli poszukiwany jest przez nas żłobek Miasteczko Wilanów jawi się jako element, który może być dla nas najważniejszy, a dokładnie mowa o lokalizacji. Nie to jednak powinno interesować nas najbardziej, gdyż wyróżnia się szereg znacznie istotniejszych elementów. Można powiedzieć, że dobry żłobek zapewni naszemu dziecko profesjonalną i ciepłą opiekę, natomiast dyrekcję lub innego pracownika placówki, powinniśmy dopytać jeszcze o kilka równie istotnych kwestii.

Kwalifikacje kadry

Sprawdźmy, jakie wykształcenie oraz doświadczenie posiadają wszyscy, którzy będą sprawować opiekę nad dzieckiem. Choć przy adaptacji dziecka nie jest to kluczem, będzie jednak ważne podczas wychowawczych wyzwań. Mowa tu o rozstawaniu się ze smoczkiem, czy też przy nauce jedzenia. W takim wypadku, wiedza praktyczna oraz doświadczenie, okażą się na wagę złota.

Metodyka opieki

Przekonajmy się, na jakich zasadach buduje się podejście do opieki, a także czy egzekwowany jest jakiś system nagradzania i karania. Ważne jest także to, jakimi metodami posługują się opiekunowie, podczas sytuacji problematycznych, np. w wypadku zachowań skrajnego wycofania, agresji, czy też histerii. O ile śmiało można stwierdzić, że jeden doskonały model zachowań nie istnieje, bardzo istotne jest to, aby zasady wykorzystywane przez placówkę żłobkową, były zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Profesjonalne wsparcie

Sprawdźmy, czy polecany nam żłobek zatrudnia logopedę, psychologa oraz pielęgniarkę. Czy jest szansa na to, aby rodzic otrzymywał systematycznie raporty, dotyczące rozwoju jego dziecka. Pamiętajmy, że pomoc specjalistów tego typu jest istotna na co dzień – wcale nie dotyczy to jedynie dzieci, wymagających specjalnych metod wychowawczych. Dzięki rozmowie z psychologiem, możliwe będzie uniknięcie bądź rozwiązanie wielu bieżących problemów.

Środki bezpieczeństwa

Zorientujmy się, czy budynek żłobka ma zainstalowany system monitoringu, a jeśli tak, to w jakich pomieszczeniach. Dowiedzmy się, czy dochodzi do weryfikacji osób, które przybywają po odbiór dzieci. Najlepiej jeśli wejście do żłobka jest dobrze zabezpieczone, np. kodem, bądź domofonem. O ile procedury uznaje się bardzo istotne, zaleca się sprawdzenie jak to wygląda w praktyce, chociażby poprzez próbę odbioru dziecka, przez babcię.

Odpowiednio przygotowana przestrzeń

Powinniśmy sprawdzić, czy sale są odpowiednio jasne i przestronne, a także czy dzieci podczas zabaw i zajęć zmieniają je, czy przebywają ciągle w jednej. Chociaż wydaje się to dość błahe, w praktyce jest bardzo istotne i to z kilku powodów. Otóż, jeśli sala nie będzie zmieniała się często, początkowa adaptacja będzie mogła być ułatwiona. Co więcej, dzięki temu, że dziecko nie będzie korzystać ze wspólnych sal z innymi grupami, znacznie spada ryzyko przenoszenia się chorób.

Higiena

Powinniśmy się dowiedzieć, jak często oraz jakimi metodami dokonuje się dezynfekcji sal oraz wspólnych przestrzeni. Zdaniem ekspertów, jest to element wyjątkowo ważny, a tak bardzo często zaniedbywany przez właścicieli żłobków. Powinniśmy kłaść nacisk na tę kwestię, podczas rozmowy z pracownikami i przedstawicielami.

Plac zabaw

Najlepiej jeśli żłobek posiada swój plac zabaw, gdyż w przeciwnym wypadku, będzie musiał korzystać z innego. Warto przyjrzeć się bliżej takiemu miejscu, sprawdzić podłoże, rodzaj zabawek oraz stan obecnych tam sprzętów. Czy piaskownica jest zakrywana chociażby przed zwierzętami, a także czy plac jest chociaż częściowo zacieniony. Dowiedzmy się, czy podopieczni mogą wychodzi na zewnątrz każdego dnia, a także jakiego typu czynności są organizowane w wypadku niesprzyjającej pogody. Być może obecna jest wewnętrzna sala zabaw?